Zobacz najciekawsze miejsca w Albanii
Saranda i Zamek Lekursi
to ruiny położonego na wzgórzu zamku z imponującymi okrągłymi wieżami, przepięknym widokiem na cudowną panoramę Sarandy. i dużą restauracją. Odległość od apartamentu to ok. 3 km. Na zamek można iść pieszo, jednak droga pod górę, w palącym słońcu jest wyzwaniem. Polecam taksówki, gdyż na zamku znajduje się restauracja, gdzie organizowane są niezapomniane wieczory albańskie. Można zasmakować tradycyjnych potraw, posłuchać polifonicznego śpiewu oraz podziwiać ludowe tańce.
Plaża Ksamil
znajduje się na południe od Sarandy - odległość od apartamentu to zaledwie 11 km. Zwana także perełką Wysp Jońskich ze względu na swoją urodę. Otoczona zatoką z trzema małymi wyspami, można dostać się tam łodzią, samochodem lub autobusem z Sarandy. Jest dosyć długa i rozległa, z piaszczystą plażą i łagodną linią brzegową - po wejściu do wody przez długi czas jest płytko, co sprawia, że jest to miejsce idealne dla osób, które nie czują się dobrymi pływakami oraz dla małych dzieci. Dno jest piaszczyste. Plaża jest świetnie wyposażona we wszystko, co jest niezbędne podczas słonecznego wypoczynku. Można tu wynająć parasole i leżaki, są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wielu turystów uważa, że plaża Ksamil jest najpiękniejszą plażą w całej Albanii.
Park Narodowy Butrint i miasto Butrint
Butrint to prawdziwa skarbnica starożytnych i średniowiecznych zabytków. Jest to jedna z największych pereł w Albanii - starożytne miasto o wyjątkowych walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych, położona w odległości ok. 20 km od Sarandy. Wybudowane na wzgórzu wznoszącym się na niewielkim półwyspie, z trzech stron otoczone jest wodami jeziora o tej samej nazwie. Ze względu na swoje położenie w okolicy jezior i bagien, obszar ten charakteryzuje się też wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i dużym zróżnicowaniem flory i fauny. W 1992 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Park Narodowy Butrint zajmuje obszar 94 kilometrów kwadratowych. Na jego terenie bytuje niemal 40 gatunków ssaków, ok. 100 gatunków ryb i ponad 240 gatunków ptaków. Równie bogaty jest tamtejszy świat flory, który obejmuje ok. 800 gatunków roślin, w tym 16 zagrożonych wyginięciem.
Historia miasta Butrint rozpoczyna się w starożytności a początki osadnictwa przypadają na XII wiek p.n.e. Początkowo Butrint było niewielką osadą, natomiast 500 lat później, rozpoczął się jego gwałtowny rozwój - miasto to zyskało status jednego z kluczowych portów i ważnego ośrodka handlu. Mniej więcej w tym czasie wybudowano mur obronny. W III wieku p.n.e. Butrint zostało włączone do granic Imperium Rzymskiego. Gdy po śmierci Juliusza Cezara władzę w Rzymie przejął Oktawian August, nastąpiła duża rozbudowa tego miejsca. Rozwój miasta został na chwilę zahamowany w III wieku n.e., kiedy tamten obszar został nawiedzony przez trzęsienie ziemi. Zniszczenia szybko usunięto i do końca starożytności Butrint utrzymało status jednego z najważniejszych portów. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego miasto zaczęło stopniowo podupadać.
W mieście do dziś zachowały się wspaniałe zabytki. Już po przekroczeniu bram miasta w oczy rzucają się pozostałości po czasach starożytnych.
Jednym z najbardziej imponujących zabytków archeologicznych Butrint jest pochodzący z III wieku p.n.e. amfiteatr. Ten niezwykły obiekt mógł zmieścić 1500 widzów. Amfiteatr jest położony na obszarze agory, która była nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale także punktem handlowym. W wybudowanym ponad 2 tysiące lat temu amfiteatrze do dziś odbywają się występy artystyczne.
Niezwykle cennym zabytkiem jest też baptysterium. Obiekt wybudowany w VI wieku n.e. był wspaniałym przykładem sztuki wczesnobizantyjskiej. Do dziś zachowało się jedynie 16 kolumn, a oprócz nich – chrzcielnica i kunsztowna mozaika pokrywająca podłogę. Kolorowa mozaika, która pokrywa podłogę baptysterium, przez większość czasu jest przykryta grubą warstwą piasku (ze względu na okrojone fundusze na konserwację, takie działanie okazuje się najtańszym z najskuteczniejszych sposobów ochrony cennego zabytku).
W znacznie lepszym stanie zachowała się bazylika, wybudowana w tym samym czasie. Trójnawowy, monumentalny obiekt przetrwał aż do XVIII wieku.
Niewiele pozostało natomiast po pałacu biskupim, wybudowanym w V stuleciu. Obiekt, który został zniszczony podczas najazdu plemion słowiańskich, przetrwał zaledwie 100 lat.
Kolejne ważne znalezisko to gimnazjon, wybudowany w II wieku n.e. W założeniu, budynek był miejscem krzewienia kultury fizycznej, ale w późniejszych latach został przekształcony w kościół.
Wymieniając odkrycia archeologiczne w Butrint, nie można pominąć ruin świątyni Asklepiosa, który został wzniesiony w IV stuleciu p.n.e. Wówczas miasto stało się jednym z kluczowych miejsc kultu boga sztuki lekarskiej.
Jednym z najlepiej zachowanych, a zarazem najmłodszych zabytków Butrint jest XVIII-wieczny wenecki zamek obronny, wybudowany na szczycie wzgórza. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym eksponowane są pozostałości po greckich i rzymskich posągach, odkrytych w toku prac archeologicznych.
Pozostałości po murach obronnych miasta zachowały się do dziś. W umocnieniach znajdują się dwie bramy, które w starożytności wieńczyły główny szlak, prowadzący do osady. Mowa o Bramie Morskiej i Bramie Lwa.
To właśnie bogata historia zadecydowała o współczesnej wartości tego miejsca. W kontekście historycznym i kulturowym, w całym basenie Morza Adriatyckiego trudno jest wskazać drugie stanowisko archeologiczne, które byłoby tak ogromnym źródłem informacji o dawnych czasach.
W sezonie turystycznym, stanowisko archeologiczne w Butrint jest dostępne dla zwiedzających od godziny 9:00 do 19:00. Bilety można kupić na miejscu lub online. Bez problemu dojedziemy tam samochodem lub autobusem miejskim.
Blue Eye (Syri i Kalter)
jest wywierzyskiem, czyli miejscem, gdzie woda wypływa naturalnie spod ziemi i płynie dalej jako rzeka. Nie jest najpierw jakimś małym strumyczkiem, który potem rośnie w siłę, tylko od razu płynie jako porządna rzeka. Syri i Kalter jest tym bardziej specyficzne, że woda o temperaturze ok. 10oC wypływa tu z głębokiego krateru i bije pod sporym ciśnieniem. To pierwsze źródło rzeki Bistricë, która wpływa do Morza Jońskiego na południu Sarandy. Dzięki całej gamie odcieni niebieskiego, błękitu, granatu i otaczającej zieleni można się tu poczuć jak w innym świecie. Natura rośnie tu dziko, bez żadnej interwencji człowieka. Według legendy w tych rejonach mieszkał smok, który uprowadzał młode dziewczęta z okolicznych wsi i osuszał pobliskie źródła, pozostawiając mieszkańców bez wody. Kiedy mieszkańcom udało się go wreszcie pokonać i zabić jego oko wylało tą czystą wodę, która nieustannie płynie w dół rzeki Bistricë, nawadniając rzadką roślinność i dając światło, które oświetla południowe miasta i wsie (mowa tu o świetle, ponieważ rzeka ta ma również niesamowity jasno błękitny kolor, jakby była podświetlona). Syri i Kalter to must see będąc na południu Albanii. To czyste piękno przyrody, wszechotaczająca fantastyczna flora i fauna - drzewa zanurzające swoje gałęzie w wodzie, brzegi porośnięte dziką roślinnością, śpiew ptaków i cykanie cykad.
Obowiązuje zakaz kąpieli.
Blue Eye znajduje się we wsi Muzinë, przy drodze krajowej Delvine – Gjirokaster, ok. 20 km od apartamentu.
Można połączyć oglądanie wywierzyska z wyjazdem do Gjirokastry, gdyż znajduje się ono pomiędzy Ksamilem a Gjirokastrą.
Wstęp do Syri i Kalter jest płatny – bilet kosztuje 50 leków. Przed kasą biletową jest bardzo duży parking. Koszt zostawienia na nim samochodu do 200 leków za 3h jazdy (to minimalny czas na jaki można zostawić). W sezonie i weekendy jest bardzo oblegany, warto przyjechać wcześnie rano. Od parkingu do Syri i Kalter należy pokonać odległość 2 km.
Gjirokastra
miasto to jest jednym z dwóch albańskich miast-muzeów wpisane od 2005 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swą wyjątkowość zawdzięcza unikatowej architekturze. Było bardzo zadbane przez okres komunistyczny, ponieważ to właśnie stąd pochodził znany albański dyktator – Enver Hohxa.
W mieście odnaleźć można szeroką ofertę kultury i rozrywki.
Nad miastem góruje średniowieczna twierdza, która została rozbudowana przez Turków podczas panowania Imperium Osmańskiego (w XV w.). Pierwsze fortyfikacje zostały tu wybudowane w XII wieku - to jeden z największych zamków na terenie Albanii: jest otoczony przez trzy bramy i pięć wież oraz wieżę zegarową, nieopodal jest też cerkiew. Wewnątrz mieści się Muzeum Militariów oraz m.in. grobowiec bektaszytów (bektaszyzm to odłam religii muzułmańskiej zainspirowany chrześcijaństwem, której światowy ośrodek znajduje się właśnie w Albanii). Z wieży zegarowej rozciąga się przepiękny widok na starówkę miejską oraz na zapierające dech w piersiach góry, których szczyty sięgają ponad 2000 m. n.p.m. Po 1944 roku w podziemiach twierdzy mieściło się więzienie dla więźniów politycznych. Współcześnie fortyfikacja jest otwarta dla zwiedzających, a bilet wstępu kosztuje 200 leków.
Starówka miejska swą atrakcyjnością dorównuje twierdzy! Najciekawszy region to część miasta w okolicach Starego Bazaru, nieopodal zamku. Znajduje się tu mnóstwo kamiennych domków, których dachy pokryte są szarymi łupkami, liczne brukowane, strome, wąskie uliczki, klimatyczne zaułki, małe sklepiki, punkty usługowe oraz restauracje i kawiarnie. Wszystko jest tu utrzymane w orientalnym stylu. Podczas spaceru, czuć atmosferę minionych wieków! Ze względu na nietypowe zabudowanie Gjirokastrę nazywa się „miastem tysiąca schodów”, czasami także „miastem srebrnych dachów”. Jednym z najciekawszych miejsc, przy którym należy się zatrzymać podczas zwiedzania jest tutejsze Muzeum Etnograficzne. Muzeum mieści się w domu rodzinnym Envera Hoxhy. Ten budynek, spłonął w pożarze (w 1966 r.), po czym został odbudowany w tradycyjny sposób – tak by w zaplanowanym muzeum ukazać zwiedzającym tradycyjny model domu mieszkańców Gjirokastry. Oprócz Muzeum Etnograficznego, można odwiedzić tutaj również inne tradycyjne domy, np. domy Zekati oraz Skenduli, do których bez problemu powiodą nas brukowane, klimatyczne uliczki. Co ciekawe, wszystkie z tych dawnych ulic, prowadzą do Bazaru! Ze względu na wielość schodów oraz bruk, przypominamy, że na wycieczkę do Gjirokastry naprawdę warto zabrać wygodne obuwie!
Gjirokastra oddalona jest od naszego apartamentu 50 km.
Kilka innych miejsc wartych odwiedzenia
- Przełęcz Llogara 82 km
- Janina Grecja Jezioro 100 km
- Wlora 116 km
- Byllis Park Archeologiczny 120 km
- Półwysep Karaburun 128 km
- Park Archeologiczny Orikum 132 km
- Apollonia Park Archeologiczny 149 km
- Góry Gramoz 170 km
- Berat 215 km
- Korcza 225 km
- Durres 230 km
- Elbasan 239 km
- Tirana 255 km
- Kruja 268 km
- Lezha 294 km
- Rezerwat Przyrody Kune Vain 295 km
- Szkodra 331 km
Theth - Góry Północnoalbańskie / Alpy Albańskie / Góry Przeklęte Niewielka, fantastycznie położona miejscowość na północy Albanii. Dla nas to górski raj z kilkoma świetnymi trasami w stronę nieba
- Colorado of the Balkans...Skrapar-Albania
- Puka
- Dhërmi Albania
- Aquarium Beach Albania
- Osum-Skrapar canyons
Dolina rzeki Wjosy jest uważana za najmniej zmienioną sieć rzeczną w Europie. Niestety, to może się niedługo zmienić. Na całym świecie względy ekonomiczne coraz częściej przeważają nam ekologicznymi. I tu również pojawiły się już plany wybudowania ośmiu zapór, choć na razie zostały wycofane. Przyszłość tego unikatowego miejsca nie jest jednak pewna, dlatego tym bardziej warto zobaczyć je i uwiecznić na zdjęciu przed wkroczeniem ciężkich maszyn.